
Katram no mums dzīve laukos iegrozījusies tik dažādi. Kāds turpina būvēt karjeras pilis pilsētā un laukus atstājis vien atpūtas mirkļiem un dzīves baudīšanai. Savukārt kāds cits izveidojis jaunu dzīvi laukos un nu acis deg par to, ka gribas šeit palikt, radīt, veidot un arī pelnīt. Vasarā, kad darbs dzen darbu, nudien neviens par finansu plāniem un naudas plūsmām nedomā, lai gan idejas galvā virmo nepātrtraukti – pat dirnot kartupeļu vagās, lasot tomātus vai barojot vistas. Visam ir savs laiks un, šķiet, tieši rudens ir īstais laiks piesēst pie galda un saprast, vai izsapņotā ideja ir realizējama un kas var nākt talkā, lai ideju izdodas īstenot.
Konsultē: Anita Putka, uzņēmējdarbības konsultante Jēkabpils LLKC birojā
Visi esam dzirdējuši pa kādam veiksmīgam stāstam laukos, kur nodibināta zemnieku saimniecība, radīts kāds inovatīvs vai vērtīgs produkts vai sperts liels solis attīstībā. Ne vienmēr, bet vairumā gadījumu tieši no malas piesaistītais finansējums ir tas, kas ļāvis saimniecībai tapt un attīstīties. Nav noslēpums, ka Eiropas Savienības (ES) un valsts piešķirtais finansējums sniedz iespējas jaunajiem un mazajiem lauksaimniekiem Latvijā attīstīties un paplašināt savu darbību. Kā stāsta Jēkabpils LLKC biroja uzņēmējdarbības konsultamte Anita Putka, šajā Kopējās lauksaimniecības politikas plānošanas periodā (2023. – 2027. gads) no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai mazo lauku saimniecību atbalstam ir atvēlēti 20 miljoni eiro. Savukārt jaunajiem lauksaimniekiem, lai attīstītu savu uzņēmējdarbību Latvijas laukos, kopējais finansējuma ir paredzēts 37,2 miljonu eiro apmērā.
VAI TIEŠĀM VAJAG. Anita Putka stāsta, ka ir jāsaprot projekta realizēšanas scenārija plusi un mīnusi. Projekts dod finansējumu straujākai attīstībai vai dažkārt vienīgo iespēju kaut ko uzsākt, ja nav savu finanšu līdzekļu. Bet tai pat laikā tas arī uzliek papildu slogu - jāpilda noteiktās saistības, mērķi jāsasniedz noteiktā laikā, jāsniedz atskaites, ir papildus pārbaudes, kontrole no uzraugošām iestādēm (Lauku atbalsta dienests, Pārtikas veterinārais dienests, Valsts ieņēmumu dienests, Valsts vides dienests u.c). Ja projekts netiek apstiprināts, ir zaudēts laiks to rakstot. Ir pašam jāizvērtē, ko vēlas, jo cilvēka dzīves mērķi un vērtību sistēma nepārtraukti mainās.
APRUNĀTIES AR APKĀRTĒJIEM. Lai projektu veiksmīgi uzrakstītu un arī novadītu, ir jāveic secīgi soļi, taču vēl pirms tiem Anita iesaka atrast kādu atsaucīgu cilvēku, zemnieku, lauksaimnieku, kurš jau projektu ir realizējis, un vienkārši aprunāties par visiem interesējošiem jautājumiem. Tā iespējams ne tikai iedvesmoties un gūt apstiprinājumu savai idejai, bet arī uzzināt par zemūdens akmeņiem un padomiem, kā nedarīt.
VISMAZ VIENS SEMINĀRS UN KONSULTĀCIJA. Kad ir aizbraukts ciemos uz kādu saimniecību un parunāts ar kādu pieredzējušu lauksaimnieku vai projektu īstenotāju, gūstot iekšējo apstiprinājumu par to, ka mēģināsi rakstīt projektu finansējuma piesaistei, ieteicams piedalīties kādā no LLKC vai vietējo rīcības grupu (LEADER projektiem) rīkotajiem informatīvajiem semināriem. Tādi tiek rīkoti daudz un regulāri, teju pirms katras projektu konkursa kārtas. Visbiežāk tie notiek tiešsaistē platformās. Mūsu eksperte, pirms uzsākt projekta rakstību, iesaka doties uz tuvāko LLKC filiāli, lai pie attiecīgās lauksaimniecības nozares konsultanta pavisam atklāti izrunāt visas ar saimniekošanu saistītās lietas un kopīgi pieņemtu lēmumu par to, kurā projektu konkursā startēt. LLKC speciālisti arī neatsaka palīdzību pašā projekta izveidē.
JĀKĻŪST PAR LAD KLIENTU. Fiziskai vai juridiskai personai, kas vēlas pretendēt uz atbalstu Lauku atbalsta dienesta (LAD) administrēto pasākumu ietvaros, ir jābūt reģistrētai LAD Klientu reģistrā. Ikviens interesents Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) var reģistrēties par LAD klientu, aizpildot pašreģistrācijas pieteikumu. Lai veiktu pašreģistrāciju, personai ir nepieciešams derīgs elektroniskais paraksts - eParaksts vai eParaksts mobile. Detalizēta instrukcija par reģistrācijas procesu un veicamajiem soļiem ir atrodama LAD tīmekļa vietnē.
IZGLĪTĪBA UN CITI NOSACĪJUMI. Kad esi kļuvis par LAD klientu un kopā ar LLKC konsultantu izlēmis, kurā projektu konkursā piedalīsies, ir ļoti uzmanīgi jāiepazīstas ar Ministru kabineta noteikumiem, kas tiek izstrādāti katram projektam un katrai projektu kārtai. Noteikumus var atrast LAD tīmekļa vietnē. Vislielākā uzmanība jāpievērš, izvērtējot savu atbilstību projekta nosacījumiem. Tā, piemēram, pretendents uz atbalstu gados jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai projekta iesnieguma iesniegšanas dienā nedrīkst būt vecāks par 40 gadiem; ir ieguvis augstāko vai vidējo profesionālo lauksaimniecības izglītību, apgūstot lauksaimniecības priekšmetus vismaz 320 stundu apjomā saskaņā ar Zemkopības ministrijas apstiprinātajām vadlīnijām lauksaimniecības izglītības atbilstības izvērtēšanai, vai ir uzsācis mācības un izglītību iegūst līdz darījumdarbības plāna īstenošanas beigām pēc tam, kad stājies spēkā lēmums par projekta iesnieguma apstiprināšanu. Tāpat ir nosacījums, ka pretendents nav uzsācis saimniecības dibināšanas procesu agrāk par pieciem gadiem pirms projekta iesnieguma iesniegšanas Lauku atbalsta dienestā.
Savukārt, lai pretendētu uz atbalstu projektā “Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās”, iesniedzējam ir jābūt deklarētam lauku teritorijā. Uzņēmuma gada kopējais neto apgrozījums iepriekšējā noslēgtajā gadā pirms projekta iesniegšanas ir ne vairāk kā 15 000 euro, saimniecība ir reģistrēta Uzņēmumu reģistrā vai saimnieciskā darbība ir reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā pirms iesnieguma iesniegšanas Lauku atbalsta dienestā. Tāpat jāņem vērā nosacījums, ka kopējā īpašumā esošās un nomātās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība nepārsniedz 100 hektāru. Lai gan pirmajā mirklī nosacījumi šķiet daudz un nesaprotami, izlasot 5 reizes, jau kļūst skaidrāk, un, papildus apmeklējot LLKC konsultantu, viss sakārtojas vēl saprotamākā bildē.
Tālā aprakstīti trīs projekti, kas attiektos uz jaunajiem censoņiem laukos.
Atbalsts gados jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai
Pasākuma mērķis ir sekmēt gados jaunu cilvēku iesaistīšanos pastāvīgā lauksaimniecības darbībā. Atbalsta veids ir vienreizējs maksājums jaundibināta (vai pārņemta) lauksaimniecības uzņēmuma dibināšanai un attīstībai, saskaņā ar iesniegto darījuma darbības plānu. Atbalsta apmērs ir 40 000 euro, kas tiek izmaksāts divās daļās atbilstoši darījumdarbības plānam. Plāna īstenošanai vismaz 80 % veido ilgtermiņa ieguldījumi un ne vairāk kā 20 % ir vispārējās izmaksas (konsultāciju pakalpojumi, apgrozāmo līdzekļu izmaksas).
Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās
Atbalstam drīkst pieteikties esošās saimniecības, kuru kopējais neto apgrozījums iepriekšējā noslēgtajā gadā pirms projekta iesniegšanas nepārsniedza 15 000 eiro. Tāpat pieteikties var arī saimnieciskās darbības uzsācēji, kuriem ieņēmumi no lauksaimniecības nav deklarēti, bet kuri saimniecisko darbību būs reģistrējuši Valsts ieņēmumu dienestā vai Uzņēmumu reģistrā pirms projekta iesniegšanas LAD. Atbalstāmās aktivitātes ir jaunas vai lietotas tehnikas un iekārtu iegāde, ilggadīgo stādījumu ierīkošan, preventīvu pasākumu īstenošana, investīcijas klimata pārmaiņu samazināšan, būvniecība, zemes un ēku iegāde. Atbalsta intensitāte ir 50 % lauksaimniecībā izmantojamo traktoru iegādei, 85 % pārējiem ieguldījumiem. Maksimālais publiskā finansējuma apmērs saimnieciskās darbības uzsākšanai ir no 5 000 līdz 15 000 euro, savukārt saimnieciskās darbības attīstībai no 5 000 līdz 30 000 euro.
LEADER projekti
LEADER būtība ir uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkam laukos, domājot gan par ekonomiskajiem, sociālajiem uzlabojumiem un vides saglabāšanas iespējām. Latvijas teritorijā patlaban 33 vietējās rīcības grupas ir sagatavojušas savai darbības teritorijai sabiedrības virzītu vietējās attīstības stratēģiju, kurā ir noteikti mērķi un rīcības atbalsta saņemšanai plānošanās periodā 2023.–2027. gadam. Tieši rīcības grupas izsludina projektu iesniegumu pieņemšanu, izvērtē tā atbilstību vietējai attīstības stratēģijai, savukārt, projektam tiekot virzītam tālāk, LAD izvērtē tā atbilstību publiskā finanasējuma saņemšanas nosacījumiem.
PĀRDOMĀT UN RAKSTĪT. Kad izpētīta informācija par projekta nosacījumiem, vēl pirms ķerties klāt rakstu darbiem, konsultante aicina mazliet pastrādāt pie dažiem būtiskiem jautājumiem – plānojot uzsākt biznesu, jāsaprot, kāpēc to darīs (ko ar savu ideju atrisinās) un tikai pēc tam - kā; jāsaprot, kas būs klients un kāds viņš būs, kāda ir tirgus situācija u.c apstākļi. Tāpat jāapzinās savi resursi - materiālie, zināšanas, prasmes, laiks. Par idejas dzīvotspēju jārunā ar ģimeni, draugiem - vai viņi pirktu tādu produktu, pakalpojumu. Šīs visas lietas kaut galvā pārdomojot, projekta rakstība virzīsies uz priekšu daudz raitāk. Projekta aprakstošā daļa tiek rakstīta LAD Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā, kurā jau ir sagatavotas visas nepieciešamās veidlapas, ieskaitot finanšu plānu. Ja skolas vai augstskolas laikā ir rakstīts kāds biznesa plāns, tad šis ir diezgan līdzīgi. Vienīgā atšķirība – ja skolas plāniņā varēja mazliet pafantazēt, tad, rakstot LAD projektu, ir ļoti reāli jāplāno darbības un cipari, citādi vēlāk būs neiespējami sasniegt mistisku apgrozījumu vai jaunas darba vietas, ja tādas plānā būsi norādījis.
PLĀNOT LAICĪGI. Ja ir plāns izmantot atbalstu būvniecības vai specifisku iekārtu iegādei, tad noteikti šo savu ideju vajadzētu apdomāt laikus un laikus arī interesēties par nākamajām kārtām. Būvniecība vai sarežģītu iekārtu iegāde īsti nav saplānojama un realizējama mēneša laikā. Šajā sakarā Anita aicina nemeklēt lētākās iekārtas un aprīkojumu, apšaubāmus piegādātājus, jo tas var negatīvi atspēlēties uz kvalitāti. Tieši tāpēc jau šoruden ar lēnu prātu un apdomīgi var sākt gatavoties projektu konkursiem, kuru kārtas atvērsies 2025. gada pavasarī, vasarā.
BEZ LĪDZFINANSĒJUMA NEIZTIKT. Lai veiksmīgi īstenotu projektu, ir svarīgi, lai saimniecībai būtu atbilstošs līdzfinansējums. Attiecīgi LAD nosaka termiņu, kādā jāuzsāk projekta īstenošana un projekta iesniedzējam jāiesniedz dokumenti, kas apliecina, ka tā rīcībā ir finansējums projekta īstenošanai. Nelielam projektam līdzfinansējums visbiežāk tiek segts no pašu līdzekļiem, taču gadījumos, kad projekta izmaksas ir lielākas, ar paša spēkiem izmaksas segt nav viegli. Tādos gadījumos jau laicīgi jāvēršas pie ALTUM, lai sagatavotos aizdevuma saņemšanai. ALTUM ar komercbankām nekonkurē un piedalās tādu dzīvotspējīgu projektu finansēšanā, kuriem banku finansējums ir ierobežots.
Iestādes, ar kurām tev nāksies draudzēties
LLKC – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs. Tas ir neatkarīgs, profesionāls un sabiedrībai pieejams lauksaimniecības un lauku uzņēmējdarbības konsultāciju un izglītības uzņēmums Latvijā ar daudzveidīgu pakalpojumu sniegšanas tīklu, kas aptver visu valsts teritoriju un sniedz zināšanas par videi nekaitīgu un produktīvu lauksaimniecību, mežsaimniecību, zivsaimniecību, lauku bioekonomikas attīstību un nelauksaimniecisko uzņēmējdarbību.
LAD – Lauku atbalsta dienests. Tā ir valsts tiešās pārvaldes iestāde, kas ir atbildīga par vienotu valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalsta politikas īstenošanu Latvijā, uzrauga normatīvo aktu ievērošanu lauksaimniecības jomā un pilda citas ar lauksaimniecības un lauku atbalsta politikas realizāciju saistītas funkcijas.
ALTUM - AS “Attīstības finanšu institūcija ALTUM” ir Latvijas valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas ar atbalsta finanšu instrumentiem nodrošina finanšu resursu pieejamību uzņēmumiem un mājsaimniecībām jomās, kuras valsts izvirzījusi kā atbalstāmas un svarīgas, tādejādi veicinot tautsaimniecības attīstību.
Reizēm labas idejas traucē īstenot nepietiekamas zināšanas par to, kā efektīvi plānot finanses un izveidot reālu naudas plūsmu. Tāpēc ALTUM ir noslēdzis vienošanos ar LLKC, kas palīdz sagatavot lauksaimniekiem kvalitatīvākus projektu pieteikumus un līdz ar to veicina ātrāku un vienkāršāku ALTUM finansējuma saņemšanu. Par vertīgu var uzskatīt jauno un topošo uzņēmēju prasmi izmantot visu trīs pušu pakalpojumus - LAD piedāvāto finansējumu projekta īstenošanai, ALTUM aizdevumu trūkstošā finansējuma segšanai un LLKC atbalstu pieteikumu izstrādē un dokumentācijas iesniegšanā. Pirms aizdevuma lēmuma pieņemšanas ALTUM speciālisti vērtē konkrētās saimniecības finanšu datus, finansējuma vajadzības un citu informāciju.
SEMINĀRI, MENTORI, KONULTĀCIJAS. Lai pirmā projekta virzība izdotos veiksmīgi, Anita iesaka cītīgi apmeklēt seminārus, kuros stāsta par projektiem, kā tos pareizi rakstīt, kādas ir iespējas apgūt finansējumu. Lektori ir ļoti atsaucīgi un norāda uz tipiskākajām kļūdām, rakstot projektus. Tāpat vienmēr var konsultēties vietējās rīcības grupas partnerībā, uzrunāt cilvēkus, kuri ir jau realizējuši projektus, viņu pieredzi un ieteikumus.
NENOBĪTIES. Eksperte skaidro, ka baidīties nevajag, bet tai pat laikā jābūt pārliecinātam par savu lietu, jābūt uzņēmīgam un pacietīgam. Rezultāti nekad nav ātri. Ja finansējums tiek piesaistīts, tad plānotie mērķi ir jāsasniedz, ja nē - jāatmaksā saņemtā nauda. Ja rodas kādi sarežģījumi ar realizēšanu, pirmkārt, ir jāsazinās ar LAD - viņi izvērtēs apstākļus, iedos pagarinājumu, piemēram, pārcels realizēšanas termiņu par gadu, vai arī neizmaksās visu summu. Vissliktākajā gadījumā saņemtā nauda jāatmaksā – tačiu tas notiek tādos gadījumos, ja projekts apzināti nav izpildīts vai nauda izlietota citiem mērķiem. Tāpēc ideja ir rūpīgi jāizvērtē un, ja iespējams, jātestē. Mūsdienu strauji mainīgajā dzīvē jābūt ļoti elastīgam un radošam, un neviens nevar garantēt, ka ideja aizies.
PIEREDŽU STĀSTI
Liene Pušpura, ar vīru saimnieko zemnieku saimniecībā “Sildibenes”
Pēc profesijas esmu mežsaimniece, bet četrus gadus atpakaļ kopā ar vīru nodibinājām Nītaures pagasta zemnieku saimniecību “Sildibenes”. Pamatdarbā esmu uz pilnu slodzi mežkopis, bet visu savu brīvo laiku veltu saimniecībai. ZS pamatnodarbošanās ir krūmmelleņu audzēšana, biškopība, pirtsslotas, tējas, meliorācijas pakalpojumi, apauguma novākšana, īpašumu sakopšana. Par pēdējiem trim uz pilnu slodzi rūpējas mans vīrs Ivo.
Esam salīdzinoši jauna saimniecība. 2020. gada decembrī nodibinājām ZS, un 2021. gadā jau startējām uz “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības’’. Tas ir projekts ar atbalstu EUR 15 000 apmērā. Projekta mērķis bija bioloģisko krūmmelleņu audzēšanas paplašināšana. Zinājām, ka uzrakstīt projektu LAD, kad Tev pašam nekā nav, īsti nav iespējams (tā sacīt sākt no nulles), tāpēc bijām iepriekš ierīkojuši par saviem līdzekļiem krūmmelleņu lauku un iegādājušies bites. Projekta rakstīšanas brīdī saimniecība bija tikko nodibināta, tāpēc mums vēl nebija ieņēmumi. Tā kā pie projekta vērtēšanas skatās vai nu ieņēmumus vai SI vērtību (šo vērtību veido esošie stādījumi, lopi u.t.t., respektīvi mums - esošais krūmmelleņu lauks un bites) varējām veiksmīgi startēt uz projektu. Nebija viegli. Neviens neko priekšā neteica, paši par visu interesējāmies, lai nokļūtu līdz rezultātam. Šis projekts obligāti jāraksta saskaņā ar projekta konsultantu. Iesākumā viņš pat mums teica, ka mēs nevaram startēt. Bet mēs paši atradām risinājumus, lai veiksmīgi varētu šo projektu īstenot.
Otru projektu, kas arī iet caur LAD komisiju, es uzrakstīju LEADER 2023. gadā. “Mini ekskavatora ar kniebējgalvu iegāde uzņēmuma attīstībai’’. Šim projektam ir līdzfinansējums 70% apmērā. Šiem projektiem ir “dubulta’’ komisija un vērtēšana. Sākumā to vērtē vietējā lauku partnerība, pēc tam LAD. Ar šo mēs attīstījām jaunu uzņēmējdarbības virzienu – mežsaimniecību. Tiklīdz tiek attīstīta jauna nozare, saimniecība/uzņēmums par to dabū papildus punktus pie vērtēšanas.
Projektus izlēmu rakstīt, jo tas ir lielisks veids kā saņemt papildus finansējumu savas saimniecības attīstībai. Mēs sākām no nulles, tāpēc meklējām risinājumus, kā varētu augt un attīstīties. Visā lielajā informācijas plūsmā, meklēju, kas varētu derēt tieši mums. Katram projektam ir savi kritēriji, sava mērķa auditorija. Atceros tikai to, ka visam gāju cauri pati, diemžēl nebija, kas palīdz, iesaka, izstāsta.
“Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības’’ – šajā projektā bija obligāts konsultants, kas palīdz uzrakstīt projektu. Bet jau pie pirmā projekta lielāko darbu izdarīju pati. Jo tieši Tu, kā projekta īstenotājs, zini, ko vēlies sasniegt, un kas ir Tavos spēkos. Cilvēkam no malas ir grūti saprast, kā būs. Un cilvēks no malas jebkādus skaitļus var uzlikt uz papīra, bet šie rādītāji būs jāsasniedz Tev. LEADER projekts bija kaut kas jauns. Painteresējos par projektu rakstītājiem, prasīja milzīgu naudas summu par to. Nodomāju, kāpēc gan es to nevaru izdarīt pati. Un lecu tajā visā iekšā pati un novedu arī šo projektu līdz galam.
Man nāk prātā divas lietas, kas bija sarežģīti. Pirmkārt, uzsākt vispār kaut ko darīt, un, kā jau minēju, pietrūka informatīvs atbalsts, uzsākot saimniekot. Rakstot LEADER projektu, es ļoti centos un biju ieguldījusi milzīgu laiku šī projekta tapšanā, bet mums šo projektu sākotnēji noraidīja. Mēs dziļi ieelpojām un pārsūdzējām šo projekta lēmumu. Un tas bija veiksmīgi – projektu apstiprināja. Tā bija tāda uzvaras garša tajā brīdī! Vēl varu pieminēt, ka projektu vērtēšanas notiek ļoti ilgi - grūti ir sagaidīt rezultātus!
Ar šodiena skatu saku, ka noteikti bija vērts. Ar projektu rakstīšanu var “saslimt’’. Man gribētos rakstīt projektus vēl un vēl. Tagad es zinu, kā tas viss notiek, un ko no Tevis sagaida. Esmu startējusi arī cita veida projektos, piemēram, Cēsu novada Grants. Kur aizstāvot savu ideju, novads piešķir finansējumu idejas attīstībai. Iespējas ir mums visapkārt, ir tikai jāmāk tās paņemt un izmantot.
Entuziastiem laukos es ieteiktu sākt pamazām, ar nelielu projektu. Attīstīties lēnām, un tad jau soli pa solītim viss notiks. Kad jau būsi tajā visā iekšā, tad sapratīsi projektu būtību. Nevajag baidīties, jo sākt darīt ko pašam - tā ir milzīga gandarījuma un prieka sajūta. Vajag tikai noticēt sev! Vajag iedvesmoties no veiksmīgiem piemēriem un “kalt’’ savu ideju. Viss ir mūsu pašu rokās. Ja Tu centies – Tev izdosies! Esi drosmīgs, bet prātīgs, izvirzot sasniedzamos rādītājus. Jo tie būs jāsasniedz!
Elizabete Klementjeva, IK “Stukmaņu dārzs” īpašniece
Stukmaņu dārzs ir mūsu ģimenes saimniecība, kurā audzējam zemenes un nodarbojamies ar to liofilizāciju. Mūsu ikdiena ir cieši saistīta ar zemi un dabu, jo mūsu mērķis ir radīt kvalitatīvu un veselīgu produkciju.
2023. gadā mēģinājām piedalīties LAD projektā "Gados jaunajiem lauksaimniekiem". Par saņemto atbalsta finansējumu plānojām iegādāties tehniku - traktoru, frēzi, diska ecēšas, arklu u.c., lai paplašinātu saimniecības darbības jomu. Mēs sākām savu darbību, jau pirms uzzinājām par šādiem projektiem, tāpēc nelikām lielas cerības tikai uz projekta atbalstu, un turpinātu darboties arī tad, ja atbalstu nesaņemtu. Lēmums rakstīt projektu radās, jo ir vēlme attīstīt saimniecību un radīt pievienoto vērtību mūsu izaudzētajiem produktiem. Vēlējāmies izmantot iespēju saņemt atbalstu, lai īstenotu savas idejas. Papildu finansējums ir noderīgs, jo līdz šim lielos traktordarbus izmantojām kā ārpakalpojumus, un šķita, ka šī ir lieliska iespēja to darīt pašiem, tādējādi ietaupot līdzekļus un sekmējot attīstību.
Projektu, kas bija mans pirmais projkets, rakstīju pati, un neesmu pārliecināta, vai viss tika izdarīts pareizi. Projektu neapstiprināja, jo pietrūka kopējais punktu skaits. Zaudējām 10 punktus, jo zeme, kurā mēs saimniekojam, nav manā īpašumā. Tomēr šogad noteikti mēģināsim vēlreiz, jo, kas neriskē, tas nevinnē. Tas no mums neko neprasa, bet iegūtais finansējums būtu liels atbalsts mūsu mazā biznesa attīstībai. Vissarežģītākais bija precīzi formulēt un aprakstīt projekta ideju, lai tā atbilstu visām prasībām un uzsvērtu tā nozīmīgumu un dzīvotspēju.
Iesaku nebaidīties no neizdošanās – katra neveiksme ir solis uz priekšu. Laukos ir unikālas iespējas, un, ja jums ir ideja, tad īstenojiet to! Projekti var palīdzēt iegūt resursus, kas citādi nebūtu pieejami. Atcerieties, ka daudzi lielie uzņēmumi sāka no mazuma. Ja neizmēģināsiet, nekad neuzzināsiet, cik tālu varat tikt. Ir svarīgi saprast, ka katrs projekts ir iespēja mācīties, pat ja pirmajā reizē tas neizdodas. Projekti ir kā atspēriena dēlis, kas var palīdzēt idejām izaugt un attīstīties. Rūpīgi izpētiet prasības, iegūstiet visu nepieciešamo informāciju un, ja iespējams, saņemiet padomu no tiem, kas šo ceļu jau ir gājuši!
Comments