
Pavasarī dažādi augstākie spēki gluži gluži dabiski pierunā mūs uz mājas ģenerāltīrīšanu. Gaismas paliek vairāk, un tā ilgāk apspīd mūsu ikdienu. Viss dzīvais mostas pēc ziemas miera, un, kā zināms, lai labi pamostos un ar jaunu jaudu mestos dzīvē, nepieciešama enerģija. Brīdī, kad redzam, ka uz mēbeļu virsmām varam zīmēt putekļu gleznas, un caur logu stikliem skats miglaini dūmakains, ir jāsaprot, ka laiks lielajai pavasara ģenerāltīrīšanai.
Konsultē Asja Doļegnovska, Kārtības ieviešanas konsultante, Instagram @asja.dolegnovska
IZTĪRĪT UN SAKĀRTOT. Ģenerāltīrīšana ir labākais laiks ne tikai tīrīšanai šī vārda klasiskā izpratnē, bet arī kārtības ieviešanai jeb mājas sakārtošanai, jo tad ir lielāka iespēja un vēlme atbrīvoties no visām liekām, nevajadzīgām, traucējošām, nederīgām lietām un priekšmetiem (krāmiem), kas gadu gaitā ir uzkrāti ar domu, ka gan jau noderēs, bet realitātē jau piekto vai desmito gadu stāv bez pielietojuma.
RAST MOTIVĀCIJU. Viens no veidiem, kā atmodināt ziemas guļā aizgājušo enerģiju, ir, izkustinot iesnaudušās lietas un priekšmetus mājās. Mēs taču arī kustoties (ejot, dejojot, vingrojot, strādājot darzā u.tml.) iedodam sev vajadzīgo ikdienas enerģijas devu. Papildus motivēt sevi var ar domu, ka ģenerāltīrīšana ienesīs mieru ikdienas dzīvē, jo zināms, ka sakārtotā mājā vienmēr valda miers un harmonija.
SĀC AR DARĀMO DARBU SARAKSTU. Pirms uzsāc pavasara ģenerāltīrīšanu mājai (istabai, telpai, noliktavai, šķūnītim), ir ļoti svarīgi sastādīt darāmo darbu sarakstu. Tas tev palīdzēs neapjukt darbos, dos iespēju sekot līdzi izdarīto un vēl darāmo darbu progresam, kas, savukārt, nodrošinās ģenerāltīrīšanas darbu pabeigšanu.
Paškontroles darbu sarakstiņš, kur atķeksēt (kaut domās), vai šis ir izdarīts.
1. Atvērt logus un kārtīgi izvēdināt telpas
2. Noņemt aizkarus un izmazgāt tos
3. Noņemt gultasveļu un matrača pārvalkus, izvēdināt
4. Iznest un izpurināt paklājus.
5. Atbrīvot plauktus un citas virsmas no sīkumiem un nieciņiem, saliekot tos kastēs
6. Atbīdīt mēbeles no sienām, noslaucīt virsmas
7. Veikt grīdas tīrīšanas un mazgāšanas darbus
8. Notīrīt putekļus no citām virsmām
9. Nomazgāt logus
10. Iekārtot savu svaigi iztīrīto mājokli no jauna
SAGATAVOŠANĀS DARBI. lai darbošanās noritētu raiti. Ģenerāltīrīšanā noteikti atradīsies dažādi nevajadzīgi, lieki vai vairs nekalpojoši priekšmeti/lietas, no kurām Tu gribēsi atbrīvoties, tāpēc pirms šķirošanas sagatavo dažādus maisus šiem priekšmetiem, piemēram, maisu ar marķējumu “atdošanai” un maisu “izmešanai”. Sagatavo arī tīrīšanas palīglīdzekļus – atkarībā no tīrāmās telpas tie varētu būt drāniņa/slotiņa putekļu noslaucīšanai (sausā vai mitrā veidā), drāniņa mazgāšanai (netīrāku vietu mazgāšanai un logu mazgāšanai), drāniņa/dvielis noslaucīšanai pēc nomazgāšanas.
BEZ NIKNAS ĶĪMIJAS. Ja ir iespēja, var pagatavot arī pats dabīgus tīrīšanas līdzekļus (ļoti daudz informācijas par pašu gatavotiem līdzekļiem var iegūt interneta resurss) no pārtikas sodas, etiķa un ūdens (internetā var atrast info, piemēram labs universālais tīrīšanas līdzeklis sanāk, sajaucot pusi krūzītes etiķa ar 2 tējkarotēm sodas un 2 litriem ūdens – to izmanto dažādu ūdens nogulšņu tīrīšanai, piemēram, vannasistabā, virtuvē, ar to var tīrīt arī stikla virsmas, piem., spoguļus, logus. Tīrīšanas pasta, kas pagatavota no dzeramās sodas un ūdens, būs labs traipu tīrīšanas un spodrināšanas līdzeklis. Jāpiemin, ka veikalos videi draudzīgus mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus var atpazīt pēc eko marķējuma.
NOSKAŅOTIES EMOCIONĀLI. Nav mazsvarīgi emocionāli noskaņoties pārmaiņām. Pirms sāc ķerties pie lupatas vicināšanas, uz brīdi apstājies, ieelpo un izelpo, izdzer glāzi ūdens vai siltu tēju – sajūti prieku, ļaujies iedvesmai un tici, ka būs citādāk un labāk, nekā bija līdz šim, iesaka Asja.
LAI VIEGLĀK, IEVĒRO DARBU SECĪBU!
PIRMAIS PRAKTISKAIS SOLIS. Šis arī morāli vissarežģītākais – proti, visu lietu izņemšana no plaukta, skapja (var arī no telpas, šķūnīša – ja ir tāda iespēja), jo tad lietas atdzīvojas no sava ilgstoši snaudošā stāvokļa un Tu beidzot vari ieraudzīt un sajust šo lietu enerģiju (vai nu tā ir vai nav). Tas ir arī tas brīdis, kad Tu pieņem lēmumu par lietas paturēšanu vai atbrīvošanos no tās. Eksperte iesaka pieņemt lēmumu uzreiz pēc pirmajām sajūtām, kmēr šim procesam nav vēl pieslēdzies prāts, kurš momentā sāks Tevi pierunāt tomēr šo lietu katram gadījumam paturēt - ja nu noder. Dari to mērķtiecīgi un savā labā - lai paturamās lietas patiešām kalpotu Tev, atbrīvojies no visa liekā un nevajadzīgā, lai būtu jēga sākt sakārtot māju. Bet nekādā gadījumā nemet ārā lietas tikai tāpēc, ka tā vajag – pēc pieredzes var teikt, ka tādā gadījumā Tu nākamajā ģenerāltīrīšanā būsi turpat, kur biji. Šim atbrīvošanās no liekām lietām procesam ir liela nozīme mūsu apziņas līmenī, jo mājā nevarēs ievest kārtību, ja Tu ar vieglu roku visas lietas izmet un pēc tam laika gaitā atkal piepērc pilnu māju ar tām pašām lietām. Šis process liek Tev pieņemt lēmumu par katru paturamo lietu un par katru lietu, no kuras atbrīvojies, un katrs lēmums ir kā mācība nākotnei, iegadājoties kādu jaunu lietu/priekšmetu, kuru ienest savās mājās.
MĒZT UN MAZGĀT. Pirms kārtot atstājamās mantās atpakaļ plauktos un skapjos, izslauki un nomazgā no ārpuses un iekšpuses skapjus, plauktu, kumodi – vēlams šajā brīdī arī atbīdīt to un iztīrīt vietu aiz un zem mēbeles. Ja kārto istabu vai noliktavas telpu, šķūnīti, tad šajā brīdī veic visus nepieciešamos tīrīšanas un varbūt vēl mazos salabošanas darbus. Atceries nomazgāt arī logus, durvis un mēbeļu augšējās virsmas.
ŠĶIROŠANA. Kad ir palikušas tikai atstājamās lietas (ieteicams arī tās nomazgāt, noslaucīt, ja tas ir nepieciešams), Tev tās ir jāsašķiro pa priekšmetu apakškategorijām (piemēram, visi mazie rokas darba rīki, bērnu āra rotaļu mantas, lejkannas utt. – atkarībā kāds plaukts, skapis vai telpa tiek kārtoti) un izvēlēties vietu, kur tos uzglabāt. Vislabāk vienas apakškategorijas priekšmetus būtu uzglabāt vienviet – vienā kastē, grozā, plauktā un es ieteiktu to arī nomarķēt (pielikt zīmīti vai uzrakstīt uz kastes) – jo tas samazinātu meklēšanas laiku (nepieciešamības gadījumā Tu jau zinātu, kur kas atrodas) un nodrošinātu šīs lietas atlikšanu atpakaļ īstajā vietā pēc tās izmantošanas. Šāda kārtošana arī starp ģenerāltīrīšanas reizēm ļaus viegli izslaucīt plauktiņus no putekļiem – atliks tikai izcelt kastītes ar priekšmetiem. Tāpat ir ar horizontālajām virsmām – turi tās pēc iespējas brīvākas, piemēram, priekšmetus, kas tomēr neizbēgami tiek glabāti uz virsmām (kaut vai virtuvē tā pati eļļas pudele, sāls/piparu trauki, tējkanna u/c.) - grupē un novieto uz palikņiem, ievieto seklos groziņos – tā tiks panākts mājīgāks un brīvāks kopskats. Lai notīrītu horizontālo virsmu – vajadzēs tikai noņemt groziņu vai seklo kastīti nevis 5-10 priekšmetus, iesaka mūsu kārtošanas eksperte.
KĀ NEAPAUGT AR LIETĀM. Lai tiktu skaidrībā ar lielo lietu daudzumu, ar ko esam apauguši, eksperte iesaka atbrīvoties no nevajadzīgām lietām – atdot lietas cilvēkiem, kam tās patiešām ir nepieciešamas, vai labdarībai; pārdot labas un derīgas lietas – jo kas citam lieks, citam par to prieks, atbildīgi atbrīvoties no nevajadzīgā (sašķirot un izmest atbilstošos atkritumu konteineros, nodot otrreizējai pārstādei vai izmantošanai). Paturi mājās tikai tās lietas, kas patiešām kalpo Tev (ir vajadzīgas ikdienā, tiek regulāri izmantotas, ir mīļas un patīk, ļoti noder dažādu darbu veikšanai). Izvairies no nevajadzīgu lietu ilgstošas paturēšanas savās mājās, jo tad jau Tu sāc kalpot lietām – dalot ar tām savu dzīves telpu un veltot laiku un enerģiju, lai tās ikdienā uzturētu un aprūpētu.
PAR TĪRĪŠANAS LĪDZEKĻIEM. Lai papildus neapgrūtinātu sevi ar jaunu piederumu un tīrīšanas līdzekļu iegādi, kas var aizkavēt arī vēlmi uzsākt ģenerāltīrīšanu, eksperte iesaka vispirms apskatīties, kas ir pieejams mājās un maksimāli to izmantot. Kaut vai, piemēram, drāniņām/lupatiņām lieliski var izmantot kādu vecāku, nolietotāku dvieli, kokvilnas auduma izstrādājumu, kuru sagriež mazākos, ērtākos gabaliņos un izmanto mazgāšanai, tīrīšanai, slaucīšanai. Asja iesaka arī savākt vienkopus visus mājās pieejamos, esošos tīrīšanas līdzekļus un ģenerāltīrīšanā maksimāli izmantot tos, jo ir līdzekļi, kas der universāliem tīrīšanas darbiem.
EKSPERTES IETEIKUMI, LAI KĀRTĪBA AR LAIKU NEIZZŪD:
• pēc lietas izmantošanas uzreiz atlikt to atpakaļ īstajā vietā;
• ja ir ieviests “mantu ķērājs” jeb grozs, kastīte, paplāte, ko var izmantot kā sīklietu savācējtrauku vietās, kur mājās visbiežāk tiek noliktas lietas ikdienas gaitu procesā, tad to apņemties regulāri iztukšot (reiz dienā vai ik pēc 3 dienām) – šis arī var būt kā jauns paradums.
• katru vakaru novākt (var veikt arī mazo notīrīšanu ar mitru drāniņu/lupatiņu) visas horizontālās biežāk izmantotās virsmas, atstājot uz tām tikai priekšmetus, kam tur paredzēts atrasties. Citas virsmas – kumode, palodze, atvērtie plaukti – notīrīt vismaz reizi nedēļā, ja nesanāk biežāk;
• kārtot un tīrīt ar prieku, lai pēc sakārtošanas vēl vairāk iemīlētu sava mājas/dzīvesvietu.
PIEREDZES STĀSTS
Solvita Jirgensone, saimnieko lauku mājā, @miersundarzins
Nelietoju vārdu ģenerāltīrīšanu -tas drīzāk ir tāds apzinātāks mājas sapošanas process pēc ziemas tumsas un smaguma. Kā arī, tas ir darbiņš, ko nepaveikt vienā dienā, drīzāk tāds vairākas dienas garš process, kurš noslēdzas ar logu mazgāšanu. Un tad es zinu – māja kārtībā, varu viegli elpot un drošu sirdi doties uz dārzu. Šādu tīrīšanu veicam katru gadu. Parasti gaidu brīdi, kad ārā sāk smaržot pēc pavasara, lietus aizskalojis ziemas putekļus un arī pavasara dubļi mazliet jau apžuvuši. Ļoti bieži tas ir ap manas dzimšanas dienas laiku aprīļa vidū.
Protams, neiztikt bez plāna - tas ir manā galvā. Vispirms veicu revīziju visos skapjos un plauktos. Viss, kas lieks vai nokalpojis, tiek likvidēts. Viss, kas nav savās vietās, bet aizklīdis pa māju – nonāk tur, kur tam jābūt. Ja lietas atrodas savās vietās, tas ļoti atvieglo mājas tīrīšanu. Tālāk vados pēc principa – no mājas tālākā stūra virzīties uz mājas ieeju. Tas arī tīri enerģētiski iedod sajūtu, ka tiek “izmēzts” viss, kas lieks un sakrājies pa ziemu – gan fiziski, gan enerģētiski. Visu šo procesu noslēdzu ar caurvēju, kurš pa īstam ienes mājā pavasara gaisu, un svaigiem ziediem vāzē.
Laikam, ka šis ir tāds tikai mans meditatīvs process un īpaši nevienu citu mājinieku neiesaistu. Meitai uzticu logu mazgāšanu, ko viņa apvieno ar podkāstu klausīšanos.
Visgrūtākais vienmēr ir saņemties un sākt. Man šķiet, ka tā ir ar ļoti daudz ko, ne tikai pavasara ģenerāltīrīšanu, bet arī dzīvē. Tāpēc vienmēr palīdz lielo darbu sadalīšana pa posmiem, “saskaldīšana”, jo psiholoģiski vieglāk ir izdarīt katru mazo darbiņu sarakstā, nevis stāvēt milzīga darba priekšā.
Rudens/ziemas sezona ir gara un smaga, tāpēc pavasara tīrīšana ne tikai izslauka putekļus un ziemas vīrusus, bet arī prātu. Ir ļoti laba sajūta, kad pavasara rītā ārā spīd saule, čivina putni, un Tu spodrā mājā dzer rīta kafiju un jūti, ka dzīve ir ļoti skaista un gribas iet un piedzīvot to.
Mani padomi? Ne visi aizkari ir jāgludina, reizēm pietiek, ja tikko izmazgātus plānos aizkarus piekarina atpakaļ vēl mitrus – tie nostiepjas/izgludinās paši. Ja aizkaru daudz un tie tomēr jāgludina, neaizstājams palīgs būs tvaika gludeklis. Grīdas mazgāšanai izmantoju līdzekli, kas smaržo pēc terpentīna. Vai nu Vici “Spīdums grīdām” vai kādu alternatīvu. No bērnības saglabājušās atmiņas, ka tā smaržo tīra grīda. Absolūti labākais pēdējo gadu pirkums – robots putekļusūcējs. Kamēr tas tīra grīdu vienā istabā, citā es daru jau nākamo darbu. Pēc tam atliek tīro grīdu uzmazgāt ar spīdumu, kas ir kā punktiņš uz i. Ja ir nepieciešams mazgāt sienas, vai kādas citas lielākas virsmas, to daru ar mikrošķiedras grīdas mopu. Lielisks palīgs mājas tīrīšanā ir “magic sponge” – notīra to, ko ar lupatu notīrīt grūti, arī mušu traipus, suņa “deguna mākslu” no durvīm u.c. Pavasari mājās ienes arī gultas pārklāju, dekoratīvo spilvendrānu nomaiņa uz pavasarīgām, gaišākām krāsām. Ja nav iespējas tos nomainīt, tekstilus jāiznes saulītē un pavasara vējā izvēdināties. Es nomainu arī bildes rāmjos, svečturus, kādas dekorācijas – sīkums, bet ļoti liels efekts.
Varu piebilst, ka, dzīvojot īstu dzīvi, ne vienmēr to perfekto kārtību iespējams saglabāt neskartu, jo suņi, kaķi un bērni ievieš savas korekcijas. Bet tā ir dzīve, ne muzeja izstāžu zāle vai bilde instagramā un labi, ka tā. Labi, ka dzīve mutuļo.
Comments