top of page
Search
  • Writer's pictureKatrīna Jaunslaviete-Kipure

Vasaras saulgriežu svinības zemnieku sētā "Atpūtas"

Updated: 7 days agoJēkabpils novada Variešu pagastā zemnieku sētā “Atpūtas” saimnieko Kipuru ģimene. Saimnieki jau vairākus gadus organizē vasaras saulgriežu svinības kuplam cilvēku skaitam, tai pat laikā saglabājot intīmu noskaņu un nepārvēršot svētkus par pasākumu lielām cilvēku masām. Šogad, ģimenes saimei piepulcējoties mazajam Jānītim, saulgriežu svinības 21. jūnijā plānotas jo īpaši skaistas. Kipuri aicina svinēšanai pievienoties arī citas ģimenes un draugu kompānijas, jo vēlas nodot latvisku svētku sajūtu un parādīt, ka svinēt var arī citādāk. Svētkus ar savu dalību pagodinās Julgī Stalte un Skandinieki, kā arī etnomūziķis Ēriks Zeps.


Svētki zemnieku sētā nav izrāde vai koncerts, uz kuru ierodas svētku tērpā, nosēžas un vēro. Viesi kopā ar saimniekiem piedzīvo saulgriežu dienu, vakaru un nakti – pie tā piedien arī kopīga meiju vešana un sētas pušķošana, uguns plosta siešana, lāpu meistarošana, siera siešana, puķu vainagu pīšana, kā arī rituāla ugunskura vietas rotāšana. Tieši tāpēc lielais vairums Jāņa bērnu ierodas jau pēcpusdienā – uzslien teltis, peldas Aiviekstes upē, dodas izjādē ar zirgiem, mielojas mūsu zemeņu laukā, tiek cienāti ar alu un uzkodām, un kopīgā jautrībā un darbībā noskaņo sevi maģiskajiem vakara rituāliem. Gatavošanās svētkiem ir nepieciešama arī tādēļ, lai enerģētiski uzlādētos un atbrīvotos no visām sliktajām domām. Kaut vai veicot zināmo tradīciju - pinot vainagus, kas ir saules, auglības un aizsardzības simbols, iespējams nonākt dziļā saskarē ar dabu, aprunāties un ieklausīties sevī. Ikdienas skrējienā tam atrast laiku ir praktiski neiespējami.


Saimnieki uzsver, ka viņi nepretendē uz pareizas vai nepareizas saulgriežu svinēšanas godu, jo dažādos avotos aprakstītā rituālo izdarību secība atšķiras. "Dzīvojam 21. gadsimtā, godinām senču tradīcijas, taču uzskatām, ka tikpat svarīgi ir radīt jaunas. Galvenais ir tas, ko jūtam, un sapratne, kāpēc izvēlamies kaut ko darīt vai nedarīt", tā saimnieki. Svētku ietvaros tradicionāli neizpaliek uguns rituāls, pūdeles dedzināšana, uguns plosta laišana Aiviekstes upē, danči, dziesmas, rotaļas, pliko pelde, pelde rīta rasā un Saulītes sagaidīšana. .


Praktiska informācija: Ierašanās sētā 21. jūnijā no plkst 15.00; nakšņošana (pēc vajadzības) pašu teltīs. Līdzi jāņem pašu gatavots cienasts. Par dzērieniem (tēja, kafija, alus, kvass) parūpēsies saimnieki. 22. jūnijā no rīta saimnices gatavotas brokastis, laiska kafija un nesteidzīga rīta baudīšana. Dalība svētkos iepriekš noteikti jāpiesaka saimniecei, zvanot vai rakstot uz numuru +371 25425244, jo svinētāju skaits ir ierobežots līdz 200 cilvēkiem. Ieejas maksa enerģijas apmaiņai 35 eur no cilvēka, bērniem līdz 16 g.v. bez maksas.

14 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page